wszyscy myślą, że to dno. ale na dnie tak nie wieje...


3. Operator pocztowy Å›wiadczÄ…cy usÅ‚ugi wchodzÄ…ce w zakres usÅ‚ug powszechnych dodatkowo okreÅ›la w regulaminie Å›wiadczenia usÅ‚ug pocztowych lub w umowach o Å›wiadczenie usÅ‚ug pocztowych, gdy wynika to z wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci tych umów, sposób rozmieszczenia oznaczenia adresata, adresu, informacji o opÅ‚acie pocztowej oraz innych oznaczeÅ„ na stronie adresowej przesyÅ‚ki listowej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 47.
4. Operator pocztowy, który przyjmuje do przemieszczenia przesyÅ‚ki zawierajÄ…ce produkty pochodzenia zwierzÄ™cego, o których mowa w rozporzÄ…dzeniu Komisji (WE) nr 206/2009 z dnia 5 marca 2009 r. w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyÅ‚ek produktów pochodzenia zwierzÄ™cego i zmieniajÄ…cym rozporzÄ…dzenie (WE) nr 136/2004 (Dz. Urz. UE L 77 z 24.03.2009, str. 1), okreÅ›la w regulaminie Å›wiadczenia usÅ‚ug pocztowych sposób informowania o zasadach wprowadzania tych przesyÅ‚ek na terytorium Unii Europejskiej.
5. Operator pocztowy jest obowiÄ…zany udostÄ™pniać regulamin Å›wiadczenia usÅ‚ug pocztowych w każdej placówce pocztowej i na swojej stronie internetowej.
6. Jeżeli wynika to z wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci umowy o Å›wiadczenie usÅ‚ugi pocztowej regulamin Å›wiadczenia usÅ‚ug pocztowych stanowi nieodpÅ‚atny zaÅ‚Ä…cznik do umowy.
Art. 22. 1. Operator pocztowy, z zastrzeżeniem art. 57, ustala wysokość oraz sposób uiszczania opÅ‚at za usÅ‚ugi pocztowe Å›wiadczone na podstawie umów o Å›wiadczenie usÅ‚ug pocztowych. Wysokość opÅ‚at może być uzależniona w szczególnoÅ›ci od rodzaju, masy lub terminów dorÄ™czenia przesyÅ‚ki pocztowej.
2. Wysokość oraz sposób uiszczania opÅ‚at, o których mowa w ust. 1, jest ustalana w cenniku usÅ‚ug pocztowych lub w umowie o Å›wiadczenie usÅ‚ugi pocztowej. Przepisy art. 21 ust. 5 i 6 stosuje siÄ™ odpowiednio.
Art. 23. 1. Operator pocztowy może stosować wÅ‚asne znaki sÅ‚użące do potwierdzenia opÅ‚acenia usÅ‚ugi pocztowej zawierajÄ…ce informacje umożliwiajÄ…ce identyfikacjÄ™ operatora pocztowego oraz:
1) informację o wysokości opłaty za usługę pocztową napisaną cyframi arabskimi lub literami alfabetu łacińskiego, zwane dalej "znakami opłaty pocztowej";
2) umowy o świadczenie usługi pocztowej, zwane dalej "oznaczeniami".
2. Znakami sÅ‚użącymi do potwierdzenia opÅ‚acenia usÅ‚ug pocztowych Å›wiadczonych przez operatora wyznaczonego sÄ…:
1) znaki opłaty pocztowej emitowane przez operatora wyznaczonego jako samodzielne znaki opatrzone napisem zawierającym użyte w dowolnym przypadku wyrazy: "Polska" albo "Rzeczpospolita Polska", zwane dalej "znaczkami pocztowymi";
2) znaki opłaty pocztowej inne niż znaczki pocztowe, określone przez operatora wyznaczonego;
3) oznaczenia określone przez operatora wyznaczonego.
3. Wzory znaków opÅ‚aty pocztowej, z wyÅ‚Ä…czeniem znaków, o których mowa w ust. 2, podlegajÄ… zgÅ‚oszeniu Prezesowi UKE, który prowadzi ich wykaz. Wykaz znaków opÅ‚aty pocztowej jest jawny.
4. Prezes UKE odmawia, w drodze decyzji, umieszczenia wzoru znaku opÅ‚aty pocztowej w wykazie, o którym mowa w ust. 3, jeżeli:
1) zawarte na znaku napisy, wizerunki lub inne znaki graficzne naruszajÄ… dobra podlegajÄ…ce ochronie prawnej;
2) znak jest opatrzony napisem zawierającym wyrazy, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
3) znak nie spełnia wymagań określonych w ustawie.
5. Stosowanie znaku opÅ‚aty pocztowej objÄ™tego decyzjÄ…, o której mowa w ust. 4, jest zabronione.

v