wszyscy myślą, że to dno. ale na dnie tak nie wieje...

Zaleca się rozpoczęcie pracy z centralą bez podłączonych sygnalizatorów. Można je podłączyć dopiero po zakończeniu programowania parametrów realizowanego systemu alarmowego.
W systemach posiadających moduły rozszerzające z własnym zasilaniem zaleca się uruchomienie najpierw centrali, a następnie kolejno pozostałych części systemu.
UWAGA !
Ponieważ centrala nie posiada wyłącznika umożliwiającego odłączenie zasilania sieciowego, istotne jest aby właściciela systemu alarmowego lub jego użytkownika powiadomić o sposobie odłączenia jej od sieci (np. poprzez wskazanie bezpiecznika zabezpieczającego obwód zasilający centralę).
5.2 PODŁĄCZENIE MANIPULATORÓW
Centrala CA-64 umożliwia podłączenie ośmiu niezależnych manipulatorów LCD,
przeznaczonych do sterowania i
programowania systemu alarmowego. Wszystkie
manipulatory LCD dedykowane do centrali alarmowej CA-64 zapewniają jej pełną obsługę i mogą być instalowane w jednym systemie alarmowym. Jeśli do centrali podłącza się kilka manipulatorów, wszystkie łączy się równolegle. Ponieważ dane na szynie manipulatorów są adresowane, wszystkie manipulatory działają niezależnie.
Manipulatory podłącza się do złącz centrali COM, +KPD, DTM i CKM. Wyjście +KPD
umożliwia zasilenie wszystkich ośmiu manipulatorów (wyjście ma bezpiecznik elektroniczny z ogranicznikiem 3A). Każdy manipulator powinien być podłączony osobnym kablem (zalecamy używanie typowego nieekranowanego przewodu). Odległość manipulatora od centrali może wynosić do 300m.
Dla zapewnienia poprawnego działania manipulatorów istotne jest zapewnienie jak najmniejszej rezystancji kabli. W zależności od odległości manipulatora od centrali, przy typowym kablu DY 8x0,5, dla poszczególnych połączeń należy zapewnić następujące ilości żył:
Odległość Doprowadzenie Ilość żył
Zasilanie +KPD i masa COM
2 x 1
do 100 m
Sygnały CKM i DTM
2 x 1
Zasilanie +KPD i masa COM
2 x 2
do 200 m
Sygnały CKM i DTM
2 x 1
Zasilanie +KPD i masa COM
2 x 4
do 300 m
Sygnały CKM i DTM
2 x 2
CA-64 Instrukcja
instalatora
39
Uwagi:
• Przewody doprowadzające CKM, DTM i COM muszą być w tym samym kablu !
• Napięcie zasilania mierzone na kostce podłączeniowej manipulatora LCD przy włączonych podświetleniach nie powinno być mniejsze niż 11V.
• Obecność zasilania na złączu +KPD sygnalizuje piąta dioda LED (licząc od lewej stron) w bloku bezpieczników elektronicznych na płycie głównej.
• Manipulatory instalowane daleko od centrali mogą być zasilane miejscowo, z niezależnego źródła zasilania. Do systemu dołącza się je sygnałami CKM, DTM i COM.

OPIS ZACISKÓW
styk przeciwsabotażowy
MANIPULATOR CENTRALA KPD +KPD
DTM DTM
CKM CKM
RS-232
COM COM
Z1 – do czujki
Dodatkowe
Z2 – do czujki
wejścia systemu





+KPD CKM DTM Z1 COM Z2


Rys. 16. Widok płytki manipulatora
CA-64K.


COM CKM


DT

M KPD

RS-232



Z

1 Z

2

styk przeciwsabotażowy
brzęczyk

Rys. 17. Widok płytki manipulatora CA-64KLCD-S.
Uwaga: Płyty elektroniki manipulatorów typu L i S różnią się jedynie rozmiarem zewnętrznym i wielkością wyświetlacza LCD.
Centrala identyfikuje manipulatory po adresach ustalanych programowo, pamiętanych w układzie EEPROM (pamięć nieulotna) W starszych wersjach manipulatorów adres ustalany był zworkami na płycie manipulatora.
SAT
40
EL
CA-64
Adresy nie mogą się powtarzać ! Adres manipulatora określa także, pod jakimi numerami w systemie występują wejścia dozorowe Z1 i Z2 manipulatora. Obsługiwane są one przez centralę identycznie, jak wejścia płyty głównej.
Adres
Numery wejść Z1 i Z2
manipulatora
w systemie alarmowym
0 49 i 50
1 51 i 52
2 53 i 54
3 55 i 56
4 57 i 58

v