wszyscy myślą, że to dno. ale na dnie tak nie wieje...


LĘK PRZED INICJACJĄ
Inicjacja seksualna
stała się problemem wychowawczym, etycznym i obyczajowym, widzianym przez pryzmat przedwczesnej decyzji, niewłaściwe) sytuacy)nej motywacji, zupełnego niezrozumienia odmiennego startu obu płci do dojrzałego życia seksualnego. Rozważania na te tematy dominują w spotkaniach z rodzicami, znajdują również odbicie w postawach samych zainteresowanych, usiłujących określić wiek: „Kidy l"2 można...". Problemem natomiast mniej dostrzeganym jest lęk przed inicjacją. Coraz częściej spotykają się z jego skutkami lekarze seksuolodzy i psychiatrzy.
Lęk przed rozpoczęciem współżycia traktowany jest u kobiet )ako prawidłowość, iąże się on z obawą przed defloracją, rzekomym
261
bólem, a także zajściem w ciążę. Obserwacje potwierdzają powszechność tych właśnie przyczyn, które opóźniają inicjację seksualną. Obawa przed odrzuceniem za „zły wynik" współżycia, postawy neurotyczne, zahamowania psychiczne występują rzadziej. Obyczajowa akceptacja sprawia, że lęk przed inicjacją u kobiet uważa się za objaw naturalny. Sama zainteresowana może się go pozbyć, jeżeli poczucje się bezpieczna i zaufa partnerowi.
Zupełnie inaczej wygląda ta sprawa u mężczyzn, inne ma źródła, przebieg i następstwa. Po pierwsze: nie można ukryć jego możliwych konsekwencji (impotencji), które pogłębiają istniejącą frustrację.
Istnieją u mężczyzn różne stopnie lęku przed inicjacją, które wiążą się z mechanizmami obronnymi:
Unikanie stosunku przy istniejącym pettingu
Ten typ lęku jest postacią najlżejszą. Mężczyzna doprowadza do więzi erotycznej, a pieszczoty są testem sprawności. Partner staje się obserwatorem swego wzwodu, nie ma jednak odwagi na „posunięcie się dalej". Partnerka początkowo wierzy, że wszystko jest dobrze, dopiero w miarę przedłużania się tej formy współżycia zaczyna wątpić w sprawność partnera. Niekiedy jej inicjatywa rozwiązuje problem.
Unikanie sytuacji mogących prowadzić do współżycia
Związek jest utrzymywany na etapie koleżeńskim. Mężczyzna unika wszelkich intymnych sytuacji. Początkowo postawa jego' budzi uznanie partnerki, później niepokój, a wreszcie niecierpliwość. Zdarza się, że partner stwarza sztuczny parawan norm moralnych,' wiąże inicjację z małżeństwem (nie dotyczy to osób, które mając takie normy, pozbawione są lęku). Może to odroczyć lękołwórczą sytuację. W wielu innych przypadkach kobieta sama zrywa związek lub jest do tego sprowokowana.
Unikanie kontaktów z kobietami
Często przychodzą do mnie zaniepokojeni rodzice skarżąc się na „nienormalne" życie syna. Dorosły człowiek unika wszelkich kontaktów z kobietami, żyje samotnie lub w gronie kolegów (którzy stopniowo się wykruszają). Jedni mężczyźni niczym tego nie tłumaczą, po prostu milczą lub przerywają dyskusje otoczenia. Inni stwarzają różne parawany racjonalne, wygłaszają opinie, teorie, stwarzają pozory itp. Niekiedy sami wierzą w te zasłony dymne. Przedłużająca się sytuacja zaczyna im ciążyć. U jednych mężczyzn prowadzi to do nasilenia się konfliktu neurotycznego, inni stosują próbę „skoku w przepaść", czyli podejmują rozpaczliwą próbę współżycia. Jej negatywny przebieg potwierdza ich diagnozę o sobie i pogłębia kompleks niższości. Wizyta u lekarza, która może ukierunkować leczenie i doprowadzić do rozwiązania problemu, z reguły traktowana
262
jest jako ostateczność, stale odkładana. Sam jej fakt przeżywany jest jako wydanie wyroku na siebie, wiąże się również z lękiem. Jeżeli nie idzie się do lekarza, to widzi się jakąś szansę lub żyje się w złudnym świecie swych fałszywych interpretacji. Wizyta staje się „przyznaniem" - stąd jej urazowy charakter.
Moje obserwacje wskazują, że lęk przed inicjacją u mężczyzn staje się coraz częstszym zjawiskiem. Wynika to z kilku przyczyn. Wymienię najbardziej typowe.
Synowie emancyparłtek
Synowie wychowani przez dominującą, zaradną matkę, nie mają warunków identyfikacji się z rolą męską, która jest przeżywana jedynie teoretycznie.
Efekt oczytania z zakresu seksuologii
Dziedzina seksu traktowana była przez naszych przodków nieco rubasznie, naturalnie. Nie robiono z niej problemu, nie stanowiła też słresorodnej sytuacji. Obecnie odnosi się czasem wrażenie, że udane współżycie wymaga ukończenia niemal „uniwersytetu seksuologicznego". Dziedzina seksu jawi się jako bardzo złożona, biorąc pod uwagę cechy dziedziczne, tradycję, różne mechanizmy psychiczne. Orgazm stał się podstawowym warunkiem współżycia. Oczywiście, że pojmowanie seksu niemal jako dyscypliny naukowej, trudnej do opanowania, występuje najczęściej u mężczyzn nieśmiałych, zakompleksionych, niepewnych swej męskości. Tak więc nadmiar teorii może prowadzić do impotencji.
Postawy kobiet
Przyjmowanie postawy wymagającej, wyczekującej, nastawienie na konieczność doznania orgazmu, rosnące doświadczenia praktyczne wielu kobiet są silnym mechanizmem lękotwórczym u mężczyzn. Kobieta staje się źródłem zagrożenia. Mężczyzna niepewny swej męskości, słaby, usiłuje je zneutralizować przez gwałt lub unikanie współżycia.
Podane przyczyny nie wyczerpują istoty zagadnienia. Zapewne czytelnicy oczekują ode mnie środków zaradczych, przykładów neutralizowania lęku. Odpowiem krótko: widzę jedynie drogę poradnictwa i leczenia. Wszelkie inne sposoby nie dają większych rezultatów. Niekiedy partnerka staje się uzdrowicielem, ale nie ma gwarancji, że się na taką trafi. Odkładanie wizyty lekarskiej nasila z czasem konflikt i nawarstwia różnego rodzaju lęki. Później trudno nawet dociec, jaki lęk był pierwotny. Lęk przed inicjacją u mężczyzn jest m. in. rezultatem zachodzących przemian obyczajowych i wychowawczych, stanowi problem określonej populacji mężczyzn i wymaga konkretnej pomocy. Im szybciej jest ona udzielona, tym jest skuteczniejsza.
263
WCZESNE ZWIĄZKI
Nasze życie seksualne, erotyzm, związki uczuciowe, miłość przede wszystkim są uwarunkowane doświadczeniami wyniesionymi ze środowiska rodzinnego oraz poszczególnymi fazami rozwoju psychoseksualnego. Jedną z nich jest tzw. faza homoerotyczna, kiedy tworzą się ,paczki", grupy złożone z przedstawicieli tej samej płci. Dzięki niej rozwija się samookreślenie w roli płciowej, poczucie odrębności świata męskiego i kobiecego, poczucie przynależności do tego świata. Wczesny okres dojrzewania wprowadza zmiany biologiczne i psychiczne związane z przejawami płciowości, zainteresowaniami seksualnymi.
264

v