wszyscy myślą, że to dno. ale na dnie tak nie wieje...

Do składanych przez strony oświadczeń woli mają odpowiednie zastosowanie, zgodnie z dyspozycją art. 300 k.p., przepisy art. 82 - 88 k.c. dotyczące wad oświadczenia woli.
2. ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ NA MOCY POROZUMIENIA STRON
Wskazując sposoby rozwiązania umowy o pracę, kodeks pracy wysuwa na czoło rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Kolejność ta nie jest przypadkowa. Rozwiązanie umowy o pracę w drodze obopólnego porozumienia jest bowiem wyrazem wzajemnego zrozumienia, które pozwala na rozwiązanie umowy w sposób uwzględniający interesy obu stron stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy i następuje w terminie ustalonym przez strony. Może ono nastąpić w każdym czasie, z pominięciem obowiązujących terminów i okresów wypowiedzenia. Strony mogą ustalić zarówno krótsze okresy wypowiedzenia, odmienny termin, od którego ten skrócony okres będzie biegł, jak również rozwiązać umowę z chwilą złożenia oświadczeń woli.
Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron może nastąpić przy wszystkich rodzajach umów o pracę, niezależnie od ograniczeń dotyczących wypowiadania umowy. Może ono nastąpić również w okresie już dokonanego wypowiedzenia, skracając okres wypowiedzenia lub zwalniając strony z obowiązku pozostawania w stosunku pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Jeżeli jednak skrócenie okresu wypowiedzenia lub natychmiastowe rozwiązanie umowy nastąpi za porozumieniem stron w okresie dokonanego już przez jedną ze stron wypowiedzenia umowy, to rozwiązanie umowy uważa się za dokonane wskutek wypowiedzenia przez tę stronę, która umowę wypowiedziała. Z inicjatywą rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron może wystąpić każda ze stron stosunku pracy. Wystąpienie takie jest ofertą i nie może być traktowane, w razie jej nieprzyjęcia przez drugą stronę, jako wypowiedzenie umowy. Nie ma również znaczenia, w razie przyjęcia oferty, która ze stron z taką inicjatywą wystąpiła. Istotne znaczenie ma bowiem jedynie fakt, że rozwiązanie umowy nastąpiło wskutek zgodnego oświadczenia woli stron.
Odmianą rozwiązania umowy w drodze porozumienia stron jest przejście pracownika do innego pracodawcy na mocy porozumienia między pracodawcami. Następuje ono w drodze zgodnego oświadczenia woli pracodawcy, który dotychczas zatrudniał pracownika, pracodawcy, do którego pracownik przechodzi, i pracownika. W istocie rzeczy przejście w tym trybie pracownika do innego pracodawcy jest wiec następstwem trójporozumienia, w wyniku którego
113
dokonane zostają dwie odrębne czynności prawne - rozwiązanie na mocy porozumienia stron dotychczasowego stosunku pracy i jednoczesne zawarcie, na warunkach uzgodnionych przez strony, nowego stosunku pracy1. Porozumienie to umożliwia jednoczesne rozwiązanie jednej umowy o pracę i zawarcie drugiej w terminie dogodnym dla wszystkich uczestników porozumienia. Od zmiany pracy w wyniku zawarcia takiego porozumienia przepisy prawa uzależniają zaliczenie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy do stażu pracy, od którego uzależnione jest nabycie niektórych uprawnień.
3. ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ ZA WYPOWIEDZENIEM
A. POJĘCIE, KONSTRUKCJA PRAWNA l ZAKRES WYPOWIEDZENIA UMOWY

v