wszyscy myślą, że to dno. ale na dnie tak nie wieje...

Dwiema rozpowszechnionym technikami ilościowymi są analiza szeregów czasowych oraz modelowanie przyczynowe.
Analiza szeregów czasowych. ...
Modelowanie przyczynowe. ...
Tablica 9.1. Podsumowanie prognostycznych technik modelowania przyczynowego
...
Jakościowe techniki prognostyczne. ...
Inne techniki planistyczne str. 305
Oczywiście, planowanie to coś więcej niż zwykłe prognozowanie. Inne narzędzia i techniki pomocne w realizacji różnorodnych zadań planistycznych to programowanie liniowe, analiza punktu krytycznego i symulacje.
Programowanie liniowe
Programowanie liniowe jest jednym z najszerzej wykorzystywanych ilościowych narzędzi planowania10. Jest to procedura obliczania optymalnej kombinacji zasobów i czynności11.
Jej stosowanie ma uzasadnienie wówczas, gdy trzeba osiągnąć jakiś cel (np. kwotę sprzedaży czy pewien poziom produkcji) przy pewnym zestawie warunków ograniczających (takich jak ograniczony budżet na reklamę lub ograniczone możliwości produkcyjne).
...
Analiza punktu krytycznego
Programowanie liniowe jest nazywane procedurą normatywną, ponieważ zaleca optymalne rozwiązanie problemu. Analiza punktu krytycznego jest natomiast procedurą opisową, albowiem po prostu opisuje relacje pomiędzy zmiennymi; podejmowanie decyzji pozostawia menedżerowi. Analizę punktu krytycznego możemy zdefiniować jako procedurę
identyfikacji punktu, w którym dochody zaczynają pokrywać związane z nimi koszty.
Można jej użyć do analizy wpływu na zyski różnych kombinacji cen i produkcji albo też różnych rozmiarów produkcji13.
...
Symulacja
Symulacja organizacyjna jest modelem sytuacji z prawdziwego życia, w którym można manipulować w celu wykrycia sposobu jego działania (słowo symulować oznacza powielać lub przedstawiać).
Problemy symulacji są pod pewnymi względami podobne do tych, którymi zajmuje się programowanie liniowe, jednakże symulacja jest bardziej przydatna w sytuacjach złożonych, odznaczających się rozmaitymi ograniczeniami i możliwościami. Opracowanie
skomplikowanych modeli symulacyjnych może wymagać doświadczenia zewnętrznych specjalistów lub konsultantów, a złożoność symulacji prawie zawsze wymaga użycia komputera. Z tych powodów symulacja najprawdopodobniej będzie wykorzystywana jako technika planowania w dużych organizacjach, dysponujących wymaganymi zasobami16.
PERT
PERT (skrót od Program Evaluation and Review Technique) wykorzystuje sieć do planowania projektów obejmujących liczne działania i ich powiązania. Opracowany został
przez amerykańską marynarkę wojenną w celu koordynacji działań 3 000 wykonawców opracowujących projekt nuklearnej łodzi podwodnej Polaris. Jego zastosowaniu przypisuje się skrócenie o dwa lata pracy nad projektem17. Następnie był on w najrozmaitszy sposób wykorzystywany przez wielkie firmy. Celem PERT jest ukazanie krytycznych odcinków czasu, które wywierają wpływ na cały projekt. Procedura PERT obejmuje 6 podstawowych kroków:
1. Zidentyfikować działania, jakie mogą być wykonane, i zdarzenia, które będą oznaczać ich zakończenie.
2. Opracować sieć ukazującą relacje pomiędzy działaniami i zdarzeniami.
3. Wyliczyć czas niezbędny do wystąpienia każdego zdarzenia i od przejścia od jednego zdarzenia do następnego.
4. Zidentyfikować w ramach sieci najdłuższą ścieżkę, która prowadzi do realizacji projektu.
Jest ona nazywana ścieżką krytyczną.
5. Udoskonalić sieć.
6. Użyć sieci do kontroli projektu.
Załóżmy, że menedżer marketingu...
...
Narzędzia podejmowania decyzji str. 314
Menedżerowie wykorzystują również szereg narzędzi, które związane są bardziej z podejmowaniem decyzji niż z planowaniem. Do powszechnie wykorzystywanych narzędzi należą macierze wypłat i drzewa decyzji.
Macierz wypłat
Macierz wypłat określa prawdopodobną wartość różnych wariantów decyzji zależną od różnych możliwych wyników związanych z każdym z nich18.
...
Drzewo decyzyjne
Drzewa decyzyjne przypominają macierze wypłat w tym sensie, że zwiększają zdolności menedżera do oceny alternatywnych wariantów, wykorzystując oczekiwane wartości. Nadają się one jednak najlepiej wtedy, gdy trzeba kolejno podjąć szereg decyzji.
...

v