wszyscy myślą, że to dno. ale na dnie tak nie wieje...


Formy realizacji programu: spotkania indywidualne. Ocena końcowa programu: Efekty programu są poddawane corocznej lizie jakościowej i ilościowej zachowań autoagresywnych; od momentu wpi wadzenia oddziaływań profilaktyki autoagresji ilość tego typu zachoi zmniejszyła się. Bardzo ważny jest fakt współpracy między poszczególni działami, które mają bezpośredni kontakt z osadzonym, a które w spos jednomyślny realizują wyznaczone im zadania. Indywidualizacja oddzi; w areszcie śledczym jest bardzo istotnym czynnikiem, gdyż daje osadzonei możliwość swobodnego wypowiadania się, ujawniania emocji w sytuacji niego trudnej (tymczasowe aresztowanie to sytuacja niepewności, niepol i szerokiej gamy negatywnych emocji) w sposób dla niego komfortowy. Narzędzie służące do oceny po zakończeniu programu: brak.
Program przeciwdziałania aktom autoagresji u osadzonych
Cecylia Hajduk, Dawid Katol Zakład Karny w Tarnowie
1. Realizatorzy programu: prowadzącymi są autorzy niniejszego artykułu.
2. Geneza programu: W myśl § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliw z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobów prowadzenia oddzia penitencjarnych w zakładach, karnych i aresztach śledczych w każdym! mie wykonywania kary pozbawienia wolności zmierza się do realizacji cel wykonywania kary, o których mówi art. 67 k.k.w. Ową kwestię, zwłasa
1.
w kontekście negatywnych skutków pobytu w warunkach izolacji, precyzuje § 48 Zarządzenia nr 2/04 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia I 24.02.2004 r.
3. Charakterystyka populacji skazanych, do których program jest adresowany: Oferta programu przeciwdziałania aktom samoagresji jest skierowana przede wszystkim do skazanych wymagających nasilonych oddziaływań profilaktycznych ze względu na wzmożone ryzyko podejmowania działań autoagresywnych. W szczególności zalicza się do nich osoby, które: w przeszłości dokonywały samouszkodzeń lub podejmowały próby samobójcze, wykazują szczególne trudności w adaptacji do warunków izolacji penitencjarnej, są pozbawione wsparcia społecznego i izolowane w grupie skazanych. Rekrutacji dokonują prowadzący zajęcia w ramach omawianego programu, opierając się na dokumentacji oso-bopoznawczej skazanych oraz czynnie współpracując w tym zakresie z wychowawcami. Liczba uczestników w grupie wynosi jednorazowo 10-12 osób. 4. Opis programu:
4.1. Cel ogólny: intencją programu jest wykształcenie w jego uczestnikach kompetencji konstruktywnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych i umiejętności rozwiązywania pojawiających się u nich problemów oraz redukowania napięcia psychicznego bez uciekania się do samouszkodzeń.
4.2. Cele szczegółowe: redukcja zachowań o charakterze autoagresywnym. Uczestnicy szkolenia zwiększają zakres dotychczas stosowanych sposobów rozwiązywania problemów interpersonalnych i emocjonalnych. Efektem szkolenia będzie:
- zwiększenie samoświadomości w kontekście sposobów reagowania na sytuacje trudne;
- zdobycie umiejętności zachowań asertywnych oraz kompetencji w zakresie podstawowych umiejętności społecznych;
- zastąpienie działań autodestrukcyjnych przez konstruktywne metody radzenia sobie.
4.3. Miejsce realizacji: program zajęć jest realizowany w sali terapii Zakładu Karnego w Tarnowie.
4.4. Czas trwania programu z podziałem na poszczególne etapy jego realizacji: Na realizację programu przewiduje się siedem spotkań raz w tygodniu, trwających każdorazowo około dwóch godzin. Jedna pełna edycja trwa siedem tygodni.
4.5. Metody i techniki oddziaływań: wykład, ćwiczenia praktyczne, aranżacja i analiza sytuacji trudnych, dyskusja w grupie, projekcja filmu.
4.6. Materiały i środki dydaktyczne niezbędne do realizacji programu: materiały audiowizualne (płyty lub kasety z muzyką relaksacyjną, płyty lub kasety wideo ze stosownym materiałem filmowym).
Zakres współpracy z podmiotami pozawięziennymi: brak.
1 50 Oddziaływania psychokorekcyjne

v